azbest i elementy ochrony przed azbestem

Jakie właściwości wykazuje azbest? Czemu musisz go wyeliminować?

1. Azbest – „cichy zabójca”, poznaj, zlokalizuj i wyeliminuj wroga !

Nie ulega wątpliwości, że materiały azbestowe są tzw. „cichym zabójcą”. Dla swojego dobra, powinniśmy czym prędzej wyeliminować je z naszego otoczenia. Aby pokonać wroga, najpierw musimy go bliżej poznać! Na początku powinniśmy zastanowić się, jakie właściwości wykazuje azbest? Dlaczego azbest był stosowany na tak szeroką skalę? Ta wiedza pozwoli nam wyszczególnić produkty zawierające azbest i w efekcie pomoże Wam zlokalizować azbest w swoim otoczeniu. Wtedy już bez przeszkód będziecie mogli podjąć działania i raz na zawsze uwolnić się od chorobotwórczego azbestu! Tak więc zaczynamy!

 

2. Azbest – materiał prawie doskonały czyli o zaletach, które stały się wadami. Treściwy przegląd właściwości azbestu.

Aby odpowiedzieć sobie na pytanie: „Jakie właściwości wykazuje azbest?” najpierw przetłumaczymy jego nazwę. Azbest oznacza „niegasnący” i ma swoje podłoże w fakcie, że minerał wrzucony do ognia, ani się nie spala, ani nie redukuje swojej masy. Powodów należy szukać w wysokiej temperaturze rozkładu i topnienia azbestu wynoszącej, aż 1400°C. Jakby tego było mało, niskie temperatury również nie wpływają negatywnie na produkty wytworzone z azbestu. Jeśli dodać do tego wysoką odporność na działanie czynników chemicznych oraz ścieranie mamy przepis na idealny a zarazem uniwersalny materiał budowlany (eternit). W tym miejscu należy również nadmienić o słabej zdolności przewodzenia ciepła oraz prądu. To z kolei uczyniło azbest doskonałym materiałem izolacyjnym. Poza tym, nie bez znaczenia dla popularności azbestu były jego bardzo dobre właściwości dźwiękochłonne, duża elastyczność oraz wytrzymałość na rozciąganie.

Wszystkie te zalety, z biegiem czasu stały się również przekleństwem tego materiału. Azbest uchodzi za prawie niezniszczalny, ponieważ nie ulega biodegradacji. Jest również wysoce odporny na wysoką temperaturę, więc nie sposób unieszkodliwić go na drodze termicznej. Wszystko to powoduje, że  wprowadzony do środowiska, trwale je zanieczyszcza. Może pozostawać w nim przez setki lat, stopniowo uwalniając do atmosfery szkodliwe włókna azbestowe.

 

3. Niska cena zakupu w przeszłości – wysoka cena dla przyszłych pokoleń.

Niska cena – to kolejny z czynników, który przyczynił się do rozrostu skali problemu. Warto zwrócić uwagę na fakt, że kraje Europy Zachodniej, o wiele wcześniej niż Polska, zakazały produkcji i stosowania szkodliwego dla zdrowia azbestu. Jako że nie posiadaliśmy stosownych regulacji prawnych, które zakazywałyby używania tego materiału, w sposób naturalny staliśmy się dla reszty Europy atrakcyjnym kierunkiem zbytu zalegających stanów magazynowych. W ten sposób można było odzyskać pieniądze zainwestowane w produkcję oraz w perspektywie długoterminowej, pozbyć się problemu na przyszłość. Tym problemem była skomplikowana i kosztowna utylizacja azbestu. Nasza świadomość o szkodliwości materiałów azbestowych była wiele niższa niż za granicą, a możliwość zaoszczędzenia pieniędzy okazała się zbyt kusząca, by odmówić ich importu. Musimy mieć jasność, że płyty dachowe tzw. eternit, były wówczas blisko pięciokrotnie tańsze od tych, które nie zawierały azbestu. To z kolei przełożyło się na ich masowe użycie, jako tańszej alternatywy dla innych pokryć dachowych.

 

4. Ile azbestu jest w naszym otoczeniu? Czy nadal jest go dużo?

Na przestrzeni lat eternit był tak popularny, że mimo jego stopniowej eliminacji i unieszkodliwiania, na polskich nieruchomościach znajduje się jeszcze ponad 13 milionów ton azbestu. Żeby uzmysłowić sobie o jak dużej masie mówimy, wyobraźmy sobie teraz pospolitą kilogramową torebkę cukru. Następnie, choć to nie łatwe, spróbujmy sobie wyobrazić 20 tysięcy takich torebek. Teraz wypełnijmy nimi po brzegi wielką ciężarówkę (rzecz jasna oczami wyobraźni). Trzeba mieć świadomość, że potrzebowalibyśmy 650 tysięcy takich ciężarówek, aby móc pomieścić na nich cały azbest który nas otacza. Warto mieć świadomość, że ustawodawca wyznaczył termin całkowitego usunięcia azbestu z Polski na rok 2032. W tym miejscu wypada podkreślić, że jedynie zdecydowane działania pozwolą nam uwolnić się od tego szkodliwego materiału w zakładanym terminie. Na ten moment, posiłkując się szacunkami Najwyższej Izby Kontroli (NIK) prognozuje się, że jeśli tempo usuwania azbestu nie wzrośnie, będzie on zatruwał również następne pokolenia. Według szacunków, przy obecnym tempie gospodarowania, będzie nam towarzyszył aż do 2132 r.  Śledźcie kolejne wpisy, aby dowiedzieć się gdzie jeszcze występuje azbest i co zrobić, żeby wyeliminować go ze swojego otoczenia.