Czy wiesz jak poprawnie nadać kod odpadu?

Od czego zacząć nadając kod odpadu?

Jak poprawnie nadać kod odpadu? Tu z pomocą przychodzi nam ogólnodostępny Katalog Odpadów. W nim odpady podzielone są według ściśle określonych kryteriów, pozwalających na ich jednoznaczną klasyfikację. Katalog podzielony jest na:

  • Grupę odpadów
  • Podgrupę odpadów
  • Rodzaj odpadów ze wskazaniem odpadów niebezpiecznych

Jaki jest cel grup i podgrup w katalogu odpadów?

 

Taki podział ma na celu, aby wytwórca odpadu krok po kroku potrafił szczegółowo wskazać źródło powstawania odpadu oraz stopień jego oddziaływania na środowisko. Przyporządkowanie odpadu do konkretnych grup i podgrup pozwala nadać mu sześciocyfrowy kod odpadu. Jak poprawnie należy odczytywać kod odpadu? Jak nadać kod odpadów?

Spójrzmy na przykład poniżej:

 

17 02 01 – drewno

 

17Dwie pierwsze cyfry oznaczają grupę odpadu. W tym przypadku grupa 17 to odpady z budowy, remontów i demontażu obiektów budowlanych oraz infrastruktury drogowej (włączając glebę i ziemię z terenów zanieczyszczonych) .

02 – dwie następne cyfry oznaczają podgrupę odpadów – w tym przypadku 02 to podgrupa w której znaleźć mogą się odpady drewna, szkła i tworzyw sztucznych.

01dwie ostatnie cyfry oznaczają rodzaj odpadu i w tym przypadku 01 oznacza drewno.

Zauważ jednak, że wszystkie części składowe mają tu swoje zadanie. Dlatego na sześciocyfrowy kod należy spojrzeć w sposób kompleksowy. Czytając od tyłu informacje przetoczone powyżej, kod 17 02 01 można opisać w następujący sposób:

 

Drewno należące do podgrupy w której mogą znaleźć się odpady drewna, szkła i tworzyw sztucznych, powstałe z budowy, remontów i demontażu obiektów budowlanych oraz infrastruktury drogowej (włączając glebę i ziemię z terenów zanieczyszczonych).

Dlaczego tak ważne jest kompleksowe spojrzenie na kod odpadu?

 

Musisz mieć świadomość, że w Katalogu Odpadów drewno jest sklasyfikowane w Katalogu pod aż SIEDMIOMA RÓŻNYMI kodami odpadów! Nie jest to odosobniony przypadek czy wyjątek! Pamiętaj, że dokładnie ta sama substancja lub przedmiot może mieć różny kod odpadu – wszystko zależy od źródła jego powstawania. Tylko właściwe nadanie kodu, pozwala skierować odpady w odpowiedni strumień i przyczynić się do ich poprawnego zagospodarowania.

Co oznacza gwiazdka w indeksie górnym kodu odpadu?

 

Na koniec muszę wyjaśnić Wam, co oznacza gwiazdka “*”  w indeksie górnym sześciocyfrowego kodu odpadu. Jeśli odpad posiada gwiazdkę, to oznacza że jest sklasyfikowany jako odpad niebezpieczny dla środowiska. Różni się od pozostałych rodzajów odpadów, tym że wykazuje przynajmniej jedną z niżej wymienionych właściwości:

  • Łatwopalność – odpad jest podatny na samozapłon.
  • Korozyjność – odpad wpływa destrukcyjnie na materiały konstrukcyjne.
  • Reaktywność – odpad łatwo wchodzi w reakcję z komponentami środowiska naturalnego, wykazuje skłonność do eksplozji oraz emisji gazów toksycznych.
  • Ekstatyczność – podobnie jak w przypadku reaktywności, z tą różnicą że proces przebiega wolniej, a skutki zanieczyszczającego wpływu odpadu na środowisko są bardziej długotrwałe.

Jak się pewnie domyślacie, w zależności od tego czy odpady są klasyfikowane jako niebezpieczne czy inne niż niebezpieczne, różne będą wymagania nakładane przez ustawodawcę w związku z ich gospodarką. Rozwiniemy ten temat przy innej okazji. Dzięki temu wpisowi już wiesz jak poprawnie nadać kod odpadu. Teraz czekają Cię nowe wyzwania związane z zagospodarowaniem odpadów przemysłowych zgodnie z przepisami.