Spis treści
Odbiór odpadów przemysłowych
1. Odpady przemysłowe – chcę wziąć za nie odpowiedzialność!
Odpady, śmieci – dla wielu osób przykry i niepotrzebny dodatek do wygodnego życia. Coś co chcemy wyrzucić, czego chcemy się pozbyć i o czym chcemy zapomnieć. Okazuje się jednak, że wraz z galopującym postępem, coraz trudniej jest przejść obojętnie wokół tematu odpadów. Ich nadprodukcja i nieumiejętne gospodarowanie, powoduje że coraz więcej osób pragnie wziąć odpowiedzialność za wytwarzane przez siebie odpady i postępować tak, by nie szkodzić środowisku.
2. Jaki jest sens podziału odpadów na komunalne i przemysłowe? Od czego zacząć?
Na początek trzeba zaznaczyć, że nie należy mylić odpadów komunalnych z odpadami przemysłowymi. Ich odpowiednie rozróżnianie, skutkuje bardziej efektywną gospodarką odpadami. Celem prawidłowej gospodarki odpadami jest przede wszystkim to, aby odpad trafił w dedykowane dla niego miejsce, gdzie zostanie unieszkodliwiony bądź poddany recyclingowi. To właśnie dlatego, odpadów przemysłowych nie należy wrzucać do pojemników na odpady komunalne. Ale zacznijmy od początku…
3. Pewnie zastanawiasz się, czym są i skąd biorą się odpady przemysłowe?
Odpady przemysłowe powstają w wyniku prowadzenia działalności gospodarczej. W głównej mierze wytwarzane są w wyniku działania fabryk, szpitali, magazynów, warsztatów samochodowych i zakładów budowlanych. Jest to niejako produkt uboczny działalności, którego w dużej mierze nie sposób uniknąć. Musimy mieć jasność, że spośród wszystkich wytwarzanych odpadów, blisko 90% stanowią odpady przemysłowe. Z kolei pośród nich najwięcej, bo aż 80 %, generowane jest przez przemysł wydobywczy, energetyczny oraz hutniczy. Jeśli już wiemy jakie są źródła powstawania odpadów przemysłowych, czas postawić sobie kolejne pytanie.
4. Kto jest odpowiedzialny za powstałe odpady przemysłowe?
W świetle obowiązującego prawa, wytwórca odpadów przemysłowych jest za nie całkowicie odpowiedzialny. Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą w wyniku której generują się odpady przemysłowe, jesteś zobowiązany przekazywać je tylko i wyłącznie firmie posiadającej wymagane prawem pozwolenia, uprawniające ją do ich odbioru.
5. Jaki jest podział odpadów przemysłowych?
Tu odpowiedź nie jest taka oczywista. Powyżej mieliśmy przykład podziału odpadów ze względu na miejsce ich powstawania (fabryki szpitale itp.). Tak naprawdę odpady możemy dzielić według szeregu różnych kryteriów.
Na przykład możemy rozgraniczać je ze względu na ich stan skupienia:
Odpady płynne – to np. przepracowane oleje, farby, zanieczyszczona woda, ciecze chemiczne itp.
Odpady stale – np. złom, drewno, plastik, kartony itp.
Możemy podzielić je kierując się chociażby ich stopieniem zagrażania środowisku:
Odpady niebezpieczne
Odpady inne niż niebezpieczne
Tak samo jesteśmy w stanie wymienić odpady łatwopalne oraz te, które nie wykazują skłonności do szybkiej reakcji z ogniem. Idąc dalej, z pewnością da się wyróżnić odpady o właściwościach wybuchowych jak i te, które są tych właściwości pozbawione. Ponadto odpady różnią się użytymi surowcami, składem chemicznym, toksycznością czy stopniem przydatności do przetworzenia. Musisz przyznać, że jest naprawdę sporo możliwości, zatem trudno by było, aby każdy z nas znał wszystkie odpady i potrafił dokładnie określić ich właściwości. W takim razie co zrobić, aby w odpowiedni sposób zidentyfikować odpad? Śledź naszego bloga i sięgaj po wiedzę z zakresu prawidłowej gospodarki odpadami!
Odbiór odpadów przemysłowych – tylko przy współpracy z ekspertami. Jeśli poszukujesz firmy zajmującej się tego typu usługami – skontaktuj się z nami. Przejdź na stronę kontakt i zadzwoń do nas!